Kategorie

Owies lecznicze właściwości

1 Mimo że owies uprawia się w wielu krajach i powszechnie ceni za wysokie wartości odżywcze, jego początki są nadzwyczaj skromne. Jest on znany najkrócej ze wszystkich szeroko uprawianych zbóż, a jego kultywację rozpoczęto najprawdopodobniej 3000 lat temu w Europie. Owies wywodzi się z chwastów, zauważonych wyłącznie dzięki temu, że rosły często na polach pośród innych zbóż. Owies, zboże które nieczęsto pojawia się w naszym jadłospisie, kojarzony jest raczej z paszą dla koni. Daleko mu do popularności pszenicy i żyta. Okazuje się, że w ten sposób sami prosimy się o kłopoty. Dlaczego? Niemalże usunęliśmy z jadłospisu roślinę, która ma bardzo pożądane właściwości: obniża poziom cholesterolu, ma działanie antyspazmatyczne, przeciwnowotworowe, moczopędne, uspokajające, dobrze wpływa na serce, wzmacnia odporność, układ nerwowy, a alkoholowy ekstrakt z ziarna owsa pomaga w pozbyciu się nałogunikotynowego. Owies jak opium Już dawno naukowcy stwierdzili, że ziarno owsa może być również symulatorem nerwowym o działaniu podobnym do opium. Właściwość tą często wykorzystuje się w przypadku koni wyścigowych. Ponadto ziarno owsa zawiera również wysoki poziom błonnika, manganu, selenu oraz magnezu. Również cukrzycy powinni być zadowoleni – spożywanie owsa wpływa na stabilizację poziomu glukozy we krwi. W owsie obecne są również antyoksydanty przeciwdziałające niszczeniu naszego organizmu przez wolne rodniki. Zastosowanie w lecznictwie Owies jest cudownym środkiem odżywczym, bogatym w białko, wapń, magnez, krzem, potas, żelazo oraz witaminy. Jego składniki odżywcze pomagają w utrzymaniu zdrowych kości, zębów oraz zdrowego układu nerwowego. Wodne wyciągi z ziela owsa działają wykrztuśnie, a także przeciwbólowo w schorzeniach reumatycznych, kamicy moczowej i chorobach nerek. Ponadto stanowią dobry środek mineralizujący, bogaty w rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, wpływającą dodatnio na przemianę materii, stan naczyń krwionośnych, narządów wewnętrznych, kości, skóry, włosów i paznokci. Nalewka z ziela owsa wykazuje działanie wzmacniające system nerwowy, zwłaszcza w bezsenności, wyczerpaniu nerwowym, pląsawicy i epilepsji. Jest bardzo pożyteczny i pomocny dla pacjentów, którzy chcą zrezygnować z brania antydepresantów. Owies posiada możliwość regulowania poziomów estrogenu. Włókno owsa prawdziwego potrafi znacznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, pomagając w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi. Owies może być również pomocny w przypadkach wysokiego ciśnienia krwi, otyłości, żylaków oraz hemoroidów.

Wywar z owsa wyprowadza trucizny i pozwala organizmowi szybko się odbudować. Zawiera cały kompleks witamin z grupy B, oraz aminokwasy które wiążą trucizny i wyprowadzają je. 

Jak przygotować wywar z owsa:

1 szklankę owsa zalać 1 litrem wody, gotować przez godzinę.  Pozostanie 750 mililitrów do wypicia. Przez cały pierwszy miesiąc w organiźmie chorego giną robaki, pierwotniaki i grzyby!!

2

5 komentarzy Owies lecznicze właściwości

  • Iza

    Witam, czy ten wywar z owsa należy pić na czczo, po posilku, między posiłkami czy to nie ma znaczenia.? Na zdjęciu są płatki z owsa, a wywar należy przygotować z ziarna czy z płatków?

  • Agnieszka

    Mena Twój blog otwiera mi oczy na ten dziwny świat. Bardzo podziwiam Twoją postawę.

  • Zbyszek

    A czy można robić ten wywar z owsa obłuskwionego takiego bez wierzchniej skórki.Tak przetłumaczyła redakcja w książce J.Lebiediewa ,,Wylecz sie z raka,,Myslę ,że to chyba złe tłumaczenie.

Napisz komentarz

Możesz użyć tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>