jakie tabletki na cellulit undefined

Kategorie

 oczyścić organizm z ołowiu
zielona kawa forum
 jak stosowac acai berry 900
 szybkie odchudzanie dla mężczyzn
 cykl 2 miesieczny sterydy
afilliate program

Policzmy się z rakiem – Dariusz Godlewski

Każdy z nas zna kogoś kto choruje lub chorował na raka. Nowotwory w Polsce zbierają coraz większe żniwo, dane statystyczne wskazują, że coraz częściej z ich powodu chorują też dzieci. Osoby cierpiące na raka, a także ich bliscy bardzo potrzebują wsparcia. Właśnie dlatego zainicjowana została akcja "Policzmy się z rakiem". O tym, dlaczego warto się do niej przyłączyć i o tym, jak ważne jest to, żeby osób potrzebujących nie zostawiać samym sobie z jej pomysłodawcą, dr. n. med. Dariuszem Godlewskim, onkologiem, specjalistą zdrowia publicznego, koordynatorem kampanii społecznej "Policzmy się z rakiem" rozmawia Elwira Piwowarska.

Akcja „Policzmy się” trwa od 2010 roku, kiedy to odbyło się pierwsze liczenie. To potężny manifest wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. Jak ocenia ją z perspektywy tych 4 lat? Warto było?

Na pewno tak. Moim zdaniem istnieje potrzeba mobilizacji społeczeństwa wokół pewnych inicjatyw, które z jednej strony stanowią formę wsparcia dla osób zmagajacych się z chorobą nowotoworową a z drugiej strony mają też wymiar edukacyjny.

Skąd wziął się pomysł na taką właśnie kampanię?

Impulsem do podjęcia tematu kampanii jest fakt, iż w Polsce zbyt wielu ludzi nie podejmuje leczenia w momencie rozpoznania choroby nowotworowej lub podejmuje je zbyt późno. Szacuje się, że może to być nawet 10-15 proc. z pośród tych, u których rozpoznaje się nowotwór. Ci ludzie z góry stają na straconej pozycji. Powstaje pytanie, czym jest powodowane ich zachowanie, bo przyczyn może być bardzo wiele, ale na pewno wsród nich jest brak wiary w możliwość skutecznego leczenia nowotworu. W świadomości przeciętnego Polaka rak kojarzy się z chorobą nieuleczalną bądź trudno wyleczalną – rak to ból, cierpienie i w konsekwencji śmierć. Po co mam podejmować długotrwałe, ciężkie leczenie, które czasami też wyniszcza organizm, skoro finał i tak jest wiadomy? To należy zmienić. Nie da się pokonać raka nie lecząc go i nie wierząc w sens podejmowanej terapii. Na całym świecie żyje ponad 300 milionów ludzi, którzy wygrali walkę z rakiem i tacy ludzie są też wśród nas. Dlatego zapraszamy ich do swoistego wolontriatu, aby w czasie kampanii pisali "Listy do raka,opisywali swoje zwycięstwa i swoje emocje zwiazane z chorobą i dzieli się swoją siłą. Aby pokazali tym, którzy są w trakcie leczenia albo przed podjęciem decyzji co do leczenia, że warto i że trzeba walczyć. Że tak, jak im się udało, tak też uda sie tym, którzy są na początku walki.

Nasze społeczeństwo dzieli się na osoby, które doszukują się u siebie objawów nowotworów i na takie, które o tej chorobie nie chce słyszeć. Czy Polacy są świadomi tego, czym tak naprawdę są choroby nowotworowe i jak można im zapobiegać?

Z tą świadomością bywa bardzo różnie. Wciąż mamy zbyt duże braki, aby można mówić, że jesteśmy w pełni świadomi wszelkich zagrożeń i wiemy, jak postępować, aby dbać o swoje zdrowie, a z drugiej strony czasami teoretycznie jesteśmy doskonale przygotowani, ale z praktyką bywa gorzej. Nie kontrolujemy stanu swojego zdrowia. Nie wykonujemy badań profilaktycznych, lekceważymy objawy, które są sygnałem ze strony organizmu, że coś jest z nim nie tak, narażamy się na oddziaływanie substancji, które nam ewidentnie szkodzą, łatwo znajdując dla siebie usprawiedliwienie.

Od lat pracuje Pan jako onkolog. Jak ocenia Pan naszą wiedzę na temat chorób nowotworowych i możliwości ich leczenia. Jak reagują pacjenci, kiedy mówi Pan „to rak”.

Moim zdaniem są pierwsze symptomy zmian w podejsciu do tej choroby. Zjawisko to ma może jeszcze incydentalny charakter, ale zauważalne są pewne trendy w podejściu do własnego zdrowia, które gdyby je rozszerzyć na szerszą skalę, dawałyby powód do optymizmu. Każdy z nas miał lub ma w rodzinie lub wśród znajomych osoby, które zmagały sie lub zmagają z chorobą nowotworową i to na losie i doświadczeniach tych osób budujemy swoje wyobrazenie o chorobie. Dla wielu z tych osób ta choroba okazała się przeciwnikiem nie do pokonania i to nam zostaje w pamięci. Nie analizujemy przyczyn tej porażki. Nie zastanawiamy się czy była odpowiednia szybko zdiagnozaowana czy dobrze leczona. A to determiznuje sukces i rzutuje na rezultat. My pamiętamy rezultat i dlatego warto podejmować działania, które zmusza do innego myślenia na ten temat.

Jak można wspierać osoby chore na raka? Czy świadomość, że nie są sami, pomaga w walce?

Dla osoby chorej świadomość tego, że nie jest sama, jest nie do przecenienia. To daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w razie klopotów ma się na kogo liczyć do kogo zwrócić. Choć są to sytuacje trudne i dla samych chorych, jak i ich bliskich, którzy chcą pomóc, ale czasami nie wiedzą jak. Warto o tym rozmawiać, mówić szczerze o wzajemnych oczekiwaniach. To pomoga obu stronom.

Jakie największe mity o nowotworach krążą w naszym społeczeństwie?

Ten jeden z największych i najniebezpieczniejszych to myślenie o raku, jako chorobie śmiertelnej, nieuleczalnej. Pewnie, że jej leczenie nie jest łatwe wręcz przeciwnie, jest długotrwałe i wyczerpujące, ale jest możliwym, aby było skuteczne. Ten mit powoduje powstanie swoistego zaklętego kręgu zdarzeń: boimy się raka, jako choroby nieuleczalnej, niosącej ból cierpienie i w konsekwencji smierć. Obraz taki budujemy na obserwacji bliskich i znajomych, którzy walkę przegrali, ale z drugiej strony nie podejmujemy tak prostych inicjatyw, jak badania kontrolne, które pomogłyby rozpoznać chorobę bardzo wcześnie, wtedy kiedy może być niemal całkowicie wyleczalna, bo boimy się rozpoznania czegoś, co wygeneruje nam problemy. To iracjonalne. Podobnie jak pdejmowanie ryzykownych zachowań związanych ze stylem życia czy korzystaniem z używek – nam się uda uniknąć przykrych konsekwencji, bo innym też się to udawało.

Gdzie w internecie można znaleźć rzetelną informacje na temat nowotworów?

W internecie, jak wiadomo na każdy temat można znaleźć strony wiarygodne i takie, które zawieraja bzdury. Warto korzystać z tych stron, które są firmowane przez osoby i instytucje posiadajace kwalifikacje i wiedzę na dany temat z racji swojej działalności podstawowej.

W ramach kampanii wydana została książka pt. „Kroniki raka”. Komu poleciłby Pan ją do przeczytania?

Każdemu! Bo jest to książka niezwykla i jedyna w swoim rodzaju. Wynika to z sposobu pracy autora, ktory jest dziennikarzem o niezywkłym zmyśle analitycznym, zdeterminowanym, by posiąść jak najwięcej informacji o "przeciwniku", a z drugiej strony są to zapiski osoby będącej towarzyszem życia kobiety dotkniętej nowotworem. To powoduje, że mamy do czynienia z niezwykłą mieszanką chłodnej analizy i emocji o bardzo wartościowej kwintesencji. Jak można wesprzeć waszą kampanię? Wchodząc n nasza strone www.policzmysie.pl a przede wszystkim kupując tę książkę!

policzmysie

Źródło: zdrowie.wp.pl

Napisz komentarz

Możesz użyć tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

zielona kawa forum  acai właściwości najlepsza dieta gdy zażywam probolan 50  cellulitis  jak pozbyć sie pryszcy  co zrobic żeby mieć białe zęby  odchudzanie bez tabletek