jakie tabletki na cellulit undefined

Kategorie

 oczyścić organizm z ołowiu
zielona kawa forum
 jak stosowac acai berry 900
 szybkie odchudzanie dla mężczyzn
 cykl 2 miesieczny sterydy
afilliate program

Papryka

indeksCzerwona, żółta czy zielona? Wydawać by się mogło, że różnią się od siebie – poza kolorem – jedynie smakiem. Tymczasem okazuje się, że każda ma również nieco inne właściwości.

Zalety papryki jako pierwsi odkryli mieszkańcy Ameryki Południowej, gdzie była uprawiana już 2 tysiące lat temu. Warzywo zaintrygowało też Krzysztofa Kolumba, który przywiózł je do Europy. Do Polski sprowadzono ją jednak dopiero w XVII wieku. Nasi przodkowie przez wiele lat traktowali paprykę przede wszystkim jak roślinę ozdobną i leczniczą. Jej walory odżywcze docenili dopiero w XX wieku.

Obecnie znamy blisko 2 tysiące odmian tego warzywa. Różnią się one między sobą kolorem, rozmiarem i kształtem. Wszystkie łączy jedno – bogactwo wartościowych składników. W kuchniach Polaków goszczą najczęściej odmiany w kolorach czerwonym, żółtym lub zielonym.

Czerwona moc

Papryka jest bogatym źródłem witaminy C, która wspomaga nasz układ odpornościowy w walce z wirusami. Bierze również udział w przemianie tłuszczów i produkcji białek. Choć wszystkie rodzaje papryki zawierają dużo tego niezwykle ważnego dla organizmu składnika, to najwięcej go znajduje się w czerwonej odmianie. Znajdziemy w niej również dużo witaminy A, która dobrze wpływa na wygląd cery i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Jedna średniej wielkości czerwona papryka pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w 150 proc. a na witaminę A w 140 proc.

Poza witaminami w warzywie tym znajdziemy również dużo beta-karotenu odpowiadającego za czerwony kolor skórki. Związek ten jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed chorobami, odżywia skórę i zapobiega powstawaniu komórek rakowych. Dużo antyoksydantów znajduje się również w paprykach pomarańczowych.

Czerwona odmiana wspomaga także pracę serca i układu krwionośnego, chroniąc je przed chorobami. Dzieje się tak, dlatego że warzywo to jest bogate w rutynę, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.

Świat widziany w żółtym kolorze

Papryka żółta za to zawiera dużo witamin E oraz B6. Pierwsza z nich zwana jest również witaminą młodości, ponieważ opóźnia procesy starzenia się. Poza tym dobrze wpływa na układ nerwowy, zapobiega rozpadowi erytrocytów we krwi i wspomaga rozwój mięśni. Natomiast witamina B6 pomaga spalić tłuszcz, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, pomaga zwalczyć bóle stawów oraz zapobiega chorobom skóry.

W tym żółtym warzywie znajdziemy również luteinę (barwnik obecny również w papryce pomarańczowej) oraz zeaksantynę, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania oczu, gdyż chroni je przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Oznacza to, że jedzenie tej odmiany papryki poprawia wzrok.

Zielony budulec organizmu

Zielona papryka to przede wszystkim źródło kwasu foliowego zapewniającego prawidłową budowę tkanek i bardzo potrzebnego kobietom w ciąży. Związek ten również poprawia parametry krwi i dobrze wpływa na nastrój. Jeden średniej wielkości strąk pokrywa 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy. Poza tym warzywo jest idealne dla osób stosujących dietę odchudzającą – 100 g dostarcza zaledwie 14 kalorii. W zielonej papryce znajdziemy też dużo wspomnianej już wcześniej witaminy E.

Źródło fitness.pl

Napisz komentarz

Możesz użyć tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

zielona kawa forum  acai właściwości najlepsza dieta gdy zażywam probolan 50  cellulitis  jak pozbyć sie pryszcy  co zrobic żeby mieć białe zęby  odchudzanie bez tabletek