jakie tabletki na cellulit undefined

Kategorie

 oczyścić organizm z ołowiu
zielona kawa forum
 jak stosowac acai berry 900
 szybkie odchudzanie dla mężczyzn
 cykl 2 miesieczny sterydy
afilliate program

Jak pomóc w depresji

Jeśli bliska ci osoba zmaga się z depresją, możesz czuć się zdezorientowany, sfrustrowany, bezradny. Oto 9 podpowiedzi, w jaki sposób pomóc choremu na depresję.

Depresja jest niebezpieczna dla relacji, ponieważ powoduję izolację uczuciową chorego. Może ci się wydawać, że twoje gesty, dobre chęci, próby wsparcia odbijają się bezowocnie od ściany obojętności i cierpienia bliskiej co osoby. To iluzja, twoja pomoc, jeśli płynie z poziomu uczuć, zawsze jest znacząca. Amerykańska psycholożka, Deborah Serani, specjalistka w leczeniu depresji, autorka książki „Życie z depresją”, która sama zmagała się z tą chorobą, podsuwa nam 9 pomysłów na pomoc osobie w depresji.
Depresja jest niebezpieczna dla relacji, ponieważ powoduję izolację uczuciową chorego. Może ci się wydawać, że twoje gesty, dobre chęci, próby wsparcia odbijają się bezowocnie od ściany obojętności i cierpienia bliskiej co osoby. To iluzja, twoja pomoc, jeśli płynie z poziomu uczuć, zawsze jest znacząca. Amerykańska psycholożka, Deborah Serani, specjalistka w leczeniu depresji, autorka książki „Życie z depresją”, która sama zmagała się z tą chorobą, podsuwa nam 9 pomysłów na pomoc osobie w depresji.

1. Bądź

Według Serani, najlepsze co możesz zrobić dla kogoś chorującego na depresję, to po prostu z nim być. Psycholożka cytuje swoich pacjentów: „Gdy miałem problemy z depresją, najbardziej pomagały mi momenty kiedy ktoś, kogo kocham, siedział ze mną gdy płakałam albo bez słów brał mnie za rękę”, „Pomagało mi, gdy mąż mówił – jesteś dla mnie ważna, powiedz co mogę zrobić, aby ci pomóc, znajdę sposób, abyś poczuła się lepiej”.

2. Mały gest

Jeśli nie czujesz się najlepiej w wyrażaniu uczuć, zwłaszcza w trudnych emocjonalnie sytuacjach, możesz przekazać miłość i wsparcie poprzez gesty – ugotowanie ulubionego dania, napisanie miłego sms-a, uśmiech. Takie gesty, zdaniem Sereni, są jak promyczki światła, które pomagają wychodzić z ciemności depresji.

3. Nie oceniaj ani nie krytykuj

To, co mówisz może mieć ogromny wpływ na kogoś, kto choruje na depresję.
Mówienie truizmów typu: „Weź się w garść”, „Wymyślasz sobie to wszystko”, „Rusz się wreszcie”, „Przestań się nad sobą użalać”, sprawią że ukochana osoba jeszcze głębokiej popadnie w izolację.

4. Nie prowokuj

Niektóre osoby, które chcą pomóc osobom chorym na depresję, próbują wymusić zmiany zachowania przez gruboskórność, karzącą ciszę, niecierpliwość, stawianie ultimatum typu „Jak się nie pozbierasz, odejdę”. Takie zachowanie są bezużyteczne, bolesne i szkodliwe. Podobnie jak ignorowanie problemu

5. Nie minimalizuj bólu emocjonalnego

Kiedy mówimy: „Nie jest tak źle”, „Jutro ci przejdzie ten smutek” przeszkadzamy osobie chorej przeżyć trudne uczucia. Depresja nie jest słabością ani wadą osobowości, to choroba wypartych uczuć, które domagają się uwolnienia.

6. Unikaj doradzania

Może ci się wydawać naturalne, że dzielisz się swoimi radami z ukochaną osobą, która potrzebuje pomocy, bo jest chora na depresję. Jednak może to spowodować dalsze „zapadanie” się w siebie. Lepsze jest pytanie: „Co mogę zrobić, aby pomóc ci, żebyś poczuła się lepiej?”.

7. Nie porównuj

Nie mów, że wiesz jak się czuje osoba chora na depresję, nawet gdy też masz za sobą taką chorobę. Nie opowiadaj też o innych znanych ci przypadkach. Każdy z nas jest tak indywidualny, że w jedyny sposób przeżywa swoje uczucia.
8. Dowiedz się jak najwięcej o depresji

Można uniknąć powyższych błędów, jeśli dowiemy się faktów o tej chorobie. Porozmawiaj z psychologiem, czytaj książki, fora internetowe. Pomoc osobie w depresji będzie skuteczna, jeśli poznasz objawy, przebieg, następstwa choroby. Wówczas twoje wsparcie ma szansę być naprawdę skuteczne.

9. Bądź cierpliwy

Serani uważa, że cierpliwość jest kluczowym elementem pomagania ukochanej osobie w depresji. Kiedy naprawdę jesteś z kimś bliskim, nie ma znaczenia jak długo będzie trwało twoje zaangażowanie. Cierpliwość tego, kto pomaga, daje choremu nadzieję. A ona ma moc uzdrawiania.

 

12 kroków przy epizodzie depresyjnym

Poniższe 12 kroków może pomóc przełamać epizod depresji.

1. Działanie przeciwne – chodzi o to, żeby zmusić się do czegoś, o czym wiesz, że jest dobre dla ciebie, a zapobiega wzmacnianiu złego nawyku. Na przykład, jeśli chcesz przez cały dzień leżeć na kanapie i oglądać telewizję (a robisz tak już od kilku dni i czujesz się coraz gorzej), wstań i wyjdź. To będzie dla ciebie zdrowsze zachowanie. Może ono być przyczyną pozytywnych zmian w twoich emocjach.

2. Ustaw alarm – nie tylko, żeby wstać z łóżka. Ale także, żeby wyjść, zjeść, umyć włosy, zrobić pranie. Zaplanuj sobie, co chcesz dzisiaj zrobić i o której godzinie i ustaw alarm. To będzie sygnał, żebyś zwróciła uwagę na obszar, w którym chcesz więcej aktywności.

3. Wstań – opuszczenie łóżka może być trudne przy epizodzie depresyjnym. Dlatego najpierw usiądź na łóżku, połóż nogi na podłodze i wizualizuj sobie, że wszystkie twoje kłopoty zostały pod kołdrą. Wstań i pościel łóżko. Ta czynność jest istotna, bo wysyłasz sygnał do mózgu, że nie ma takiej opcji, że wrócisz do łóżka.

4. Oddaj się porannej rutynie – to kolejny sygnał, mówiący o tym, że wszystko jest w porządku, tak jak zawsze. Kiedy się umyjesz, dostanie wiadomość, że jesteś gotowa na coś jeszcze. Nie czekaj, aż na te czynności przyjdzie ci ochota, tylko po prostu idź do łazienki.

5. Ubierz się – to cię jeszcze bardziej oddali od łóżka, a zbliży do wyjścia z domu, którego potrzebujesz.

6. Wyjdź z domu – to może być najtrudniejszy w z kroków przy epizodzie depresyjnym. Możesz sobie zadawać pytanie – po co to robić, kiedy nie chce ci się nic robić. Istotne jest, żeby wyjść na świeże powietrze i wystawić się na jak najwięcej dziennego światła. Dlatego możesz spacerować wokół domu lub po najbliższej okolicy.

7. Wybierz jedno ćwiczenie – ruch bardzo pomaga przy depresyjnych nastrojach. Szybkie chodzenie, bieganie, wyjście na basen czy do siłowni będzie dla ciebie prawdziwą ulgą. Gdy będziesz systematycznie ćwiczyć, skutecznie sobie pomożesz.

8. Zaplanuj jedną aktywność na dzisiaj lub jutro – na początku nie przesadzaj. Nie będziesz miała siły posprzątać całego domu, ale zrób ład chociaż w sypialni. Albo odwiedź życzliwą ci przyjaciółkę lub idź do sklepu, żeby uzupełnić lodówkę.

9. Ustal harmonogram na tydzień – pomyśl co chcesz zrobić w tym tygodniu, rozpisz to sobie na dni i godziny.

10. Następnego dnia powtórz punkty 1-5 – to ważne, żeby codziennie rano znaleźć siły, żeby wstać z łóżka. W ten sposób, nie będziesz pogrążać się w depresyjnym dialogu swojego umysłu.

11. Bądź wśród ludzi – wsparcie rodziny czy przyjaciół jest nie do przecenienia, kiedy dopada depresja. Rozejrzyj się za kimś empatycznym, kto pomoże ci przejść przez trudne emocje. Planuj też spotkania z przyjaciółmi w szerszym gronie poza domem.

12. Psychoterapia – pomyśl o wizycie u psychoterapeuty. Istotne jest, żeby uświadomić sobie, jakie stłumione emocje są przyczyną epizodu depresyjnego. I przeżyć je. Bez tego te trudne przeżycia powrócą.

4 sposoby wspierania osób w depresji

1. Stań po stronie osoby chorej na depresję

Przede wszystkim, że ton oskarżycielski i nakazujący nie jest dobrym pomysłem. Mówienie „Dlaczego nie możesz po prostu wstać z łóżka?” tylko pogłębi chorobę. Zamiast tego spróbuj powiedzieć: „Wydaje mi się, że masz kłopot, żeby wstać z łóżka. Co mogę zrobić, aby pomóc ci w tym?”. Osoba w depresji zwykle traci perspektywę, jeśli chodzi o ocenę rzeczywistości. Przekonywanie jej, że to przecież nic trudnego może ją dodatkowo stresować. Lepiej odzwierciedlić jej uczucia: „Widzę, że to dla ciebie trudne. Mogę pomóc ci to rozwiązać, jeśli chcesz”. W taki sposób pokażesz choremu, że szanujesz jego uczucia i jesteś po jego stronie.

2. Wyraź swoje uczucia

Wiele osób cierpiących na depresję czuje się niegodnymi miłości. Dlatego, jeśli jest to bliska ci osoba, warto zapewniać ją o swoich uczuciach. Wyznanie: „Kocham cię za to, kim jesteś. Nie mam zamiaru cię opuścić”, będzie dla kogoś takiego bardzo cenne. Depresja odbiera umiejętność rozpoznawania w sobie atutów, dlatego dobrze jest przypominać chorej osobie, jaka jest wrażliwa, inteligentna, ładna. Jest jeden warunek – należy mówić to szczerze. Można też zapewniać: „Jeśli będziesz mnie potrzebować, jestem”.

3. Okaż zrozumienie i współczucie

Osoby z depresją spędzają dużo czasu, rozmyślając o swojej sytuacji. Może to wyglądać, że użalają się nad sobą i może to być irytujące. Jednak warto w takich momentach okazać zrozumienie i powiedzieć: „Trudno mi wyobrazić sobie siebie w takiej sytuacji, ale masz moje współczucie. Zauważam, że jest ci trudno. Możesz się do mnie przytulić i wypłakać.”

4. Zaoferuj pomoc

„Pozwól mi zrobić wszystko, żeby ci pomóc. Powiedz, czego potrzebujesz.” – takie słowa są jak balsam dla duszy osoby cierpiącej na depresję. Najtrudniejsze w tej chorobie są: obezwładniająca niemoc i poczucie samotności. Oferując swoją pomoc pokazujesz, że akceptujesz stan, w jakim chora osoba się znalazła. Że to nic wstydliwego i strasznego, że potrzebuje pomocy. Jeśli poczuje się przy tobie bezpiecznie, otworzy się na swoje uczucia. A to warunek wyjścia z depresji.

Źródło: Zwierciadło.pl

 

1 komentarz do Jak pomóc w depresji

  • grzegorz

    Witaj mena jak pomóc w depresji. Depresja w dzisiejszych czasach to ogromna plaga świata różne są sposoby na jej wychodzenie i każdy ma pewnie swój dobry sposób ja polecam Spacery po lesie czy parku,według naukowców z Kanady i Stanów Zjednoczonych spacerując po lesie i parku zmienia się nam nastrój na zdecydowanie bardziej pozytywny. Badani mówili, że przestawały ich nawiedzać natrętne negatywne myśli. Byli spokojniejsi i nastawieni do życia bardziej optymistycznie.
    A drugim takim sprawdzonym sposobem to jest przytulanie się i czułe dotykanie, mózg wydziela oksytocynę, a jej podwyższony poziom redukuje stany depresyjne. Oksytocyna aktywuje mózg w taki sposób, że zmniejsza się lęk, a zwiększa zaufanie wobec ludzi. Tak więc przytulanie i inne bodźce dotykowe, które powodują uwalnianie tego hormonu, pomagają pacjentom cierpiącym na depresję.

Napisz komentarz

Możesz użyć tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

zielona kawa forum  acai właściwości najlepsza dieta gdy zażywam probolan 50  cellulitis  jak pozbyć sie pryszcy  co zrobic żeby mieć białe zęby  odchudzanie bez tabletek