jakie tabletki na cellulit undefined

Kategorie

 oczyścić organizm z ołowiu
zielona kawa forum
 jak stosowac acai berry 900
 szybkie odchudzanie dla mężczyzn
 cykl 2 miesieczny sterydy
afilliate program

Brokuł

indeks

W nowoczesnej kuchni kapustne warzywa antyrakowe zapewniły sobie miejsce w czołówce. Od strony kulinarnej uchodzą za bardzo różnorodne i ciekawe, a z punktu widzenia nauki o żywieniu i profilaktyki antyrakowej – są produktami szczególnie godnymi polecenia. W przypadku kapusty chodzi o zbiorcze określenie warzyw z rodziny krzyżowych. Mo ona licznych przedstawicieli: m.in. kapustę białą, czerwoną, włoską, pekińską, kalafior, brokuł, kalarepę, jarmuż i brukselkę.

To, co stanowi o charakterystycznym smaku i zapachu przeciwnowotworowych warzyw kapustnych oraz o ich zielonym kolorze, jest bardzo interesujące z perspektywy prozdrowotnej. Są to związki należące do grupy glukozynolatów – związków gklikozydowych, w skład których wchodzi siarka. Mogą one przekształcić się w izotiocyjany, indole i olejki gorczyczne, które mają korzystny wpływ na zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku, żołądka, odbytu i płuc.

Większość rodzajów kapusty zawiera bardzo dużo błonnika pokarmowego, który oczyszcza oraz reguluje pracę jelit i z tego powodu ma działanie wzdymające (dlatego do dań z kapusty zaleca się dodawanie kminku). Kapustne warzywa antyrakowe, a w szczególności kapusta biała i czerwona (także kiszona!) to najtańsze naturalne źródło witaminy C. W 100 g białej kapusty znajduje się średnio aż 50 mg witaminy C.

Zielone warzywa antyrakowe cechuje wysoka zawartość kwasu foliowego oraz chlorofilu. Pierwszy ze związków chroni przed rakiem trzustki, a chlorofil zapobiega szkodliwemu działaniu hemoglobiny ze spożywanego mięsa. (Warto spożywać mięso łącznie z zielonymi warzywami!)

W jednym z badań stwierdzono, że u mężczyzn spożywających warzywa kapustne co najmniej raz w tygodniu ryzyko zachorowania na raka trzustki ulega zmniejszeniu o 40%! (S.C. Larsson, N. Hakansson, I. Naslund, L. Bergkvist, A. Wolk, Fruit and vegetable consumption in relation to pancreatic cancer risk: A prospective study, “Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev.” 2006r.)

Działanie profilaktyczne wspomnianych związków opiera się m.in. na aktywacji enzymów odpowiedzialnych za unieszkodliwianie czynników rakotwórczych, blokowaniu enzymów modyfikujących metabolizm kancerogennych hormonów sterydowych i na ochronie przed oksydacyjnymi uszkodzeniami DNA.

Aby glukozynolany mogły się rozłożyć w organizmie do postaci właściwych substancji ochronnych, kapustne warzywa antyrakowe muszą być dobrze rozdrobnione i dokładnie przeżute przed spożyciem. Najlepiej spożywać je na surowo lub na krótko zblanszować (rodzaj obróbki cieplnej żywności polegający na zanurzeniu na kilkadziesiąt sekund we wrzątku). Długie gotowanie i podgrzewanie zmniejszają zawartość glukozynolanów.

Źródło zwrotnik raka

Napisz komentarz

Możesz użyć tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

zielona kawa forum  acai właściwości najlepsza dieta gdy zażywam probolan 50  cellulitis  jak pozbyć sie pryszcy  co zrobic żeby mieć białe zęby  odchudzanie bez tabletek