Kategorie

Antyrakowy barwnik w owocach jagodowych

Owoce jagodowe jada się najczęściej na surowo, ale również przetwarza na soki, dżemy, kompoty, syropy i mrożonki. Są one chętnie dodawane do deserów, muffinek i ciast. Najbardziej cenione ze względu na dużą zawartość dobroczynnych i antyrakowych substancji są jeżyny, truskawki, jagody, borówki, czarne porzeczki i aronia.

Owoce antyrakowe i warzywa przeciwnowotworowe zawierają tzw. wtórne substancje roślinne. Są one wytwarzane przez rośliny z barwników, substancji zapachowych i smakowych. Z tego właśnie powodu, najwyższy poziom cennych w kontekście profilaktyki antynowotworowej przeciwutleniaczy zawarty jest w tych warzywach i owocach, które mają najwięcej koloru i smaku.

Dzięki składnikom fenolowym (barwnikom i garbnikom) czarne jagody są wyjątkowo cenne dla naszego zdrowia. Bioflawonoidy z czarnych jagód korzystnie oddziałują na wzrok i są bardzo cennymi przeciwutleniaczami.

Garbniki w połączeniu z pektyną (także zawartą w owocach jagodowych), czynią z nich sprawdzony środek na zaburzenia trawienia połączone z biegunką.

Oprócz korzystnych dla zdrowia barwników roślinnych w niektórych owocach jagodowych (np. malinach, jeżynach czy truskawkach) znajduje się cząsteczka posiadające szczególne właściwości antynowotworowe. Jest to związek z grupy polifenoli – kwas elagowy, który w eksperymentach laboratoryjnych blokował aktywowanie substancji rakotwórczych jako trucizna komórkowa. Inne badania wykazały, że kwas elagowy jest w stanie zahamować proces angiogenezy i odciąć komórkom rakowym „system zasilania”.

Godne polecenia są przede wszystkim świeże owoce sezonowe. Po sezonie warto sięgać po mrożone owoce antyrakowe.

Napisz komentarz

Możesz użyć tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>