Kategorie

Antyrakowe cytrusy

Kolorowa różnorodność rodzimych owoców antyrakowych na naszym rynku jest uzupełniana przez stale rosnący asortyment owoców cytrusowych, tropikalnych i egzotycznych. Należy cieszyć się ich smakiem i jeść je jak najczęściej – owoce te są prawdziwymi bombami witaminowymi i chronią przed rakiem.

Paleta owoców egzotycznych jest ogromna. Do najbardziej popularnych należą: cytryny, limonki, pomarańcze, grejpfruty, ananasy, mango, kiwi, kaki, banany, owoc granatu oraz figi.

Owoce tropikalne oprócz witaminy C zawierają także dużo karotenoidów, co łatwo zauważyć dzięki ich jaskrawym kolorom. Wzbogacają je również potas i mnóstwo substancji zapachowych (zwłaszcza olejków eterycznych). Cytrusowe owoce antyrakowe obfitują w zaliczane do wtórnych substancji roślinnych flawonoidy, które wspierają biologiczną czynność witaminy C. Dobroczynne działanie flawonoidów oraz witaminy C wzajemnie się uzupełnia. Utrzymują one naczynia krwionośne w dobrej kondycji i chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Gatunki grejpfruta o różowym i czerwonym miąższu zawierają karotenoidy, między innymi skuteczny antyutleniacz, jakim jest likopen. Mango, melon i kaki mają natomiast wysoką zawartość dobroczynnego beta-karotenu.

OWOCE ANTYRAKOWE
Badania przeprowadzone na dużych grupach ludności pokazują, że pewne rodzaje nowotworów, jak rak przełyku, krtani, gardła, jamy ustnej albo rak żołądka, występują rzadziej u ludzi jedzących regularnie owoce cytrusowe w dużych ilościach (wskazuje na to m.in. raport Niemieckiego Towarzystwa Onkologicznego).

W trakcie badań nad antyrakowymi właściwościami owoców cytrusowych naukowcy natrafili m.in. na D-limonen. Należy on do grupy monoterpenów i jest głównym elementem olejków eterycznych. To właśnie świeży, aromatyczny zapach owoców cytrusowych wskazuje na wysokie stężenie wspomnianego limonenu. D-limonen wykazuje silne działanie antynowotworowe. Zapobiega przekształcaniu nieaktywnych substancji rakotwórczych (protoonkogenów) w niebezpieczne dla zdrowia aktywne formy onkogenów. Obecnie trwają badania kliniczne nad tolerancją, dawkowaniem i skutecznością niektórych monoterpenów w leczeniu raka.

Ponieważ D-limonen występuje zwłaszcza w skórce owoców cytrusowych, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania dotyczące wpływu tej substancji na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka skóry. Badania przeprowadzone w Arizonie wykazały, że ludzie, którzy do gotowania i pieczenia używali tartej skórki owoców cytrusowych, zmniejszali w ten sposób ryzyko zachorowania na raka skóry.

Warte polecenia m.in. ze względu na pozytywny wpływ na nasze zdrowie w kontekście profilaktyki antynowotworowej są orzeźwiające soki i koktajle z owoców egzotycznych. Szczególnie korzystne dla zdrowia są soki świeżo wyciskane oraz te, które nie zawierają barwników oraz sztucznych substancji konserwujących. Szczególnie polecany jest sok z granatu.

Napisz komentarz

Możesz użyć tych tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>